Деревина є досить довговічним будівельним матеріалом при належному підході й забезпеченні відповідних умов. Все ж таки, будучи натуральним природним матеріалом, вона бере участь у кругообігу харчових елементів у біоценозі. Мертва деревина служить їжею для комах, грибків і гризунів, які самою природою призначені для утилізації відходів, переробляючи їх у родючий гумус.
Ми ж вириваємо частину деревини із природного циклу і будуємо з неї будинки. Але й тут матінка природа не дрімає – запущені давним-давно механізми діють і в наших дерев’яних будинках. Тому на брусах і дошках ми можемо бачити сліди гнилизни, цвілі, і ходи проточенні комахами. Це руйнує дерев’яні конструкції, скорочуючи строк їх експлуатації. Однак людина придумала безліч способів захистити дерев’яні спорудження від негативного впливу й захисти деревину від армії гризучих полчищ.
Захист деревини від шкідників
При гнитті деревне волокно перетворюється в складні органічні сполуки. При цьому знижується твердість матеріалу в 25 раз, а щільність в 2 – 3 рази. Це, як і підказує логіка, веде до всіляких перекосів, які знижують здатність дерев’яних перекриттів і стійок витримувати покладені на них навантаження.
А починається все з неправильного зберігання пиломатеріалів.
При підвищеній вологості дерево заражається спорами різних, у тому числі й цвілевих грибів. Вони починають активно розмножуватися. Це можна помітити по потемнілих ділянках деревини. Якщо не приймати відповідних заходів, то гнилизна ушкодить матеріал повністю й приведе в повну непридатність.
Коли виявлене зараження пиломатеріалів грибком, потрібно терміново вживати заходів. У готових конструкціях можливо, буде потрібна часткова або ж повна заміна ураженої ділянки більш міцним і здоровішим матеріалом. При незначних ураженнях, а також у профілактичних цілях можна зробити обробку біозахистними препаратами.
Варто відзначити фактори, що збільшують ризик руйнування дерев’яних конструкцій:
Незважаючи на це – відомі досить старі спорудження, що прослужили не одну сотню років. Найбільш стійкими до негативних умов і гнилі є в наших широтах такі породи деревини, як сосна, ясен, кедр, дуб і модрина. Найбільш піддані гниттю береза, липа й осика.
Вода має руйнівну силу для дерев’яних елементів. При постійній вологості понад 40 відсотків активно розбудовуються целлюлозоруйнуючі бактерії та грибки. Однак навіть короткочасного впливу великої кількості води досить для того, щоб деревні волокна наситити вологою. Згодом, при висиханні, вони скорочуються, що приводить до розтріскування лісоматеріалу. Тріщини ж у свою чергу збільшують площу контакту з атмосферною вологою і служать надійним укриттям для різноманітних комах, а часом і гризунів.
Отже, усі дерев’яні конструкції потрібно надійно захищати від опадів у вигляді роси, дощу й снігу, які здатні глибоко проникати в дерево. Найчастіше першими руйнуються елементи, розташовані в землі. Адже тут і вологість більш висока, і більша концентрація бактерій, здатних руйнувати органічні залишки.
Чим і як захистити деревину від руйнування ?
Отже, що ж робити, щоб захистити пиломатеріали від руйнування?
Ще до початку робіт потрібно подбати про те, щоб деревина була якісно висушена. Рівень її вологості не повинен перевищувати 20%.
Також потрібно подбати про захист конструкцій від ґрунтових вод. Для цього слід спорудити дренажну систему, а також подбати про дах з більшим звисом, козирком і водостоками. Також потрібно забезпечити належну вентиляцію дерев’яних конструкцій.
У цей час промисловість пропонує досить багато препаратів, які допомагають успішно боротися проти гризучої братії комах, а також допомагають протистояти грибкам і бактеріям. При цьому захисні препарати можна розділити на просочення й склади, які забезпечують захисно-декоративне покриття.
Якщо говорити про антисептики і їх декоративні властивості, що об’єднали в собі захисні й просочення, то можна виділити найбільш стійкі до атмосферних опадів і вивітрюванню препарати: «ECOSEPT», «Антисептик БІОЗАХИСТ», а також «Neomid Extra Eco » і подібні їм.
Окремо потрібно сказати про комах. Короїди, точильники, мурахи, терміти вибирають для свого проживання деревину. Там вони живуть, відкладають яйця, розбудовуються й харчуються. При цьому одні воліють жити безпосередньо під корою, інші ж прогризают ходи в масиві. За ними по сліду йдуть бактерії, що знаходять харчування спочатку в екскрементах комах, а потім розкладницькі й деревні волокна. Усе це ніяк не сприяє збільшенню строку експлуатації дерев’яних споруджень. Знищуючи гризучих комах, ми тим самим захищаємо дерев’яні конструкції від ушкодження. Для цього застосовуються препарати, що містять миш’як, органічні сполуки фосфору, азоту, сірки й хлору.
Увага! При недотриманні дозувань створюється загроза життю й здоров’ю свійських тварин та людини.
Найбільш безпечними є препарати на основі фтористого й кремнефтористого натрію. Вони пройшли належні випробування й схвалені санітарно-епідеміологічними службами ведучих країн світу.
Захист деревини від вогню – антипірени
Стаття не буде повною, якщо не згадати про захист деревини від вогню. Сучасні засоби захисту, які одержали назву антипирени, містять спеціальні речовини, які сповільнюють процес горіння. Це хлористий амоній, а також фосфати того ж самого амонію.
Як це працює?
Антипірени під впливом високих температур відкритого полум’я розпадаються на газову й тверду фракції. Газоподібні елементи охолоджують поверхню, у той же час кристали солей утворюють непроникну для кисню плівку поверх обробленого матеріалу. Це не допускає загорянню останнього. А як відомо, без кисню горіння у звичайних умовах не відбувається.
Найбільшу популярність одержали препарати, що мають в основі водяні розчини солей таких кислот, як:
Під впливом цих розчинів деревина здатна зберігати свою природню структуру. А вогнестійкість на порядок підвищується. Причому дерев’яні вироби не запалюються навіть при загорянні газу. Сподіваємось, ця інформація була для вас корисною.